По времето на соца малцина са имали щастието да имат кола и да ѝ се радват. Една от най-разпространените марки тогава е "Жигули". Ето какво си спомня един българин за първия и последния път, в който е карал такава кола, цитиран от 24rodopi.com.


„Новата жигула. Едва се докопвам до нея. 18 години по-късно я подкарах. Бръъъъм, въртиш волана, а усещането е като „сладка болка”. Дядо ми ми даде точно едно „кръгче”. От нашето село до съседното. Прав път, без забележки, но…

Мрънкането бе от сорта „Внимавай, по-малко газ, глей дупката, по-полека!”.

Врътнах на мегдана в другото село и се прибрахме.

Около 4 километра. Карах с 30, защото беше „политически некоректно” с по-висока скорост. Бях свалил джама и вятърът галеше лакътя ми. Липсваха ми само слънчевите цайси. Но пък забележките бяха достатъчни.

Първият и последен път, когато съм карал „Жигули”.

Едно от бижутата на соца. Първата кола, в която сядаш след като вземеш книжка.Така беше.Преди 19 години…”.


Жигулѝ (в България често наричана разговорно Жигу̀ла) е търговска марка на „АвтоВАЗ“, използвана в миналото. Името е избрано в чест на Жигульовските възвишения, масивно образование от варовик и доломит край бреговете на средното течение на Волга. Производството на тази фамилия автомобили в Руската федерация е прекратено на 17 септември 2012 г. Последната класическа кола е ВАЗ-21074. В Египет сглобяването на модела ВАЗ-21074 (с комплекти, доставяни от АвтоВАЗ) завършва в началото на 2014 г.


Първият модел на „Жигули“ е „ВАЗ-2101“, по конструкция почти напълно повтарящ италианския модел „FIAT 124“, но сглобен почти напълно от местни комплектуващи части. Първите коли са произведени през есента на 1970 г. „Жигули“ е основната марка леки автомобили, продавани през 1970-те и 1980-те години в България.


Автомобилите от първата фамилия (ВАЗ-2101, ВАЗ-2102, ВАЗ-2103, ВАЗ-2106) се продават на вътрешния пазар на СССР, както и на външните пазари, под търговското наименование „Жигули“. Тъй като обаче в редица европейски страни думата „жигули“ потребителите асоциират със съмнителното понятие жиголо („любовник срещу заплащане“), то на външните пазари марката „Жигули“ скоро е променена на „LADA“ (съответно експортните ВАЗ-2101, ВАЗ-21011, ВАЗ-2103, ВАЗ-2106 стават Lada-1200, Lada-1300, Lada-1500, Lada-1600 по обема двигателя в cm³).


Първите „Жигули“ са със сравнително мощни двигатели – 1,1 и 1,3 L с мощности 67 – 89 к.с. Времето за ускоряване от 0 до 100 km/h за ВАЗ 2101 е 19 s. Недостатък на тези двигатели е малкият им междуремонтен ресурс. Поради не особено качествените материали и значителните допуски в детайлите, двигателите се нуждаят от първи основен ремонт на около 100 000 km.

РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ👉 СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 comments:

Публикуване на коментар

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив