Това съобщи Георги Георгиев, шеф на Софийското номизматично дружество, пише в. "Телеграф".


Цената ѝ върви от 6 до 8 хиляди лева. Специализирани сайтове обаче я предлагат и за 15 000 лева.


Двете стотинки са изсечени, за да се пуснат в масово обръщение през 1981 година. От тях има милиони. Има обаче няколко, които са със сбъркан надпис и затова са толкова скъпи и търсени от колекционерите.Те се броят на пръстите на ръцете, казва Георгиев.


Други нумизмати уточняват, че бройката е само 20.


Ако се разровите в чекмеджета и шкафове, където държите непотребни вещи и попаднете на монета от две стотинки от 1981 година с надпис на реверса "Народна република България", то трябва да знаете, че за нея може да получите сума, с която да си купите сравнително нова кола.


Ще сте късметлия и ако попаднете на монета от 1 стотинка от същата година и със същия надпис.


Цената ѝ е малко по-скромна - около 10 000 лева, тъй като от нея има малко повече бройки - 137.


Нумизматите обясняват и защо тези монети са толкова уникални.По времето на соца в чест на 13 века от създаването на България БНБ решава да смени обичайния надпис на обикновените размени монети и вместо "Народна република България" на тях да пише "Хиляда и триста години България".


Според Георгиев, за смяната на надписа е настояла лично Людмила Живкова.


Само, че някой от монетния двор забравя да смени матриците на 1 и 2 стотинки и така за изсечени 20 броя монети от 2 стотинки и 137 броя от монетите със стойност 1 стотинка.


Нумизматите обаче предвижат, че на редките монети има и фалшификати.

РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ👉 СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 comments:

Публикуване на коментар

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив