Показват се публикациите с етикет 1990-НАШИ ДНИ. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет 1990-НАШИ ДНИ. Показване на всички публикации

Илюстративна снимка


Инцидент с влак на „БДЖ – Пътнически превози“ разтърси железопътния участък между гарите Царева ливада и Трявна тази сутрин. Около 8:05 ч. композицията е ударила паднала скална маса, намираща се на релсите, което е довело до дерайлиране на локомотива и първия вагон.


По предварителна информация, при произшествието има пострадали пътници. Причината за падането на скалната маса се свързва със сложните метеорологични условия, които са засегнали района през последните дни.


Екипи на БДЖ и спешни служби са на място за оглед и предприемане на необходимите действия по обезопасяване на района и оказване на помощ на засегнатите. Движението на влакове в участъка се очаква да бъде засегнато.



Време на инцидента: Около 8:05 ч. тази сутрин.

Местоположение: Железопътен участък между гарите Царева ливада и Трявна.

Причина: Удар в паднала скална маса поради усложнени метеорологични условия.

Последици: Дерайлиране на локомотива и първия вагон, има пострадали пътници.

Предстои извършване на оглед от компетентните органи и експерти на БДЖ, за да се установят точните причини за инцидента и да се предприемат мерки за възстановяване на нормалното движение. Информация за закъсненията и промените в разписанието ще бъде своевременно предоставена.


 


Линията стартира пробно през лятото и може да стане целогодишна

От месец юни стартира директна пътническа железопътна връзка между Украйна и България, която ще преминава през територията на Румъния. Окончателните параметри на транспортната услуга бяха договорени на среща днес в Русе между представители на трите държави.


Един от най-дългите маршрути в Европа

Влаковата композиция ще обслужва трасето Киев – Букурещ – Русе – Варна всеки ден, превръщайки се в едно от най-дългите железопътни направления на континента. Първоначално влакът ще се движи като сезонна услуга през юни, юли и август. Ако през тези три месеца бъде отчетен стабилен пътникопоток, предстои линията да заработи целогодишно.


Инициативата е резултат от преговори, започнали по-рано през седмицата в украинската столица между служебния министър на транспорта Корман Исмаилов и украинския вицепремиер по възстановяването Олексий Кулеба.


Готовност от страна на институциите

В днешните разговори в крайдунавския град се включиха заместник-министърът на транспорта на България Мурад Тюрк, неговият украински колега Олексий Балеста, както и представители на железопътните компании на трите страни и на "Гранична полиция" - Русе.


Българските институции в лицето на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация", "БДЖ - Пътнически превози" и Национална компания "Железопътна инфраструктура" декларираха техническа готовност да поемат обслужването на международния маршрут.



„Героите от САЩ '94“ (известни още като „Пеневата чета“) са футболистите от националния отбор на България, които постигнаха историческото четвърто място на Световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г



Водени от Христо Стоичков, отборът елиминира Германия на 1/4-финал. Съставът включва легенди като Борислав Михайлов, Емил Костадинов, Красимир Балъков, Йордан Лечков и Наско Сираков. 


Ключови фигури от националния отбор на България през 1994 г.


Христо Стоичков: Голмайстор на турнира.


Димитър Пенев: Селекционерът (треньор) на отбора.


Борислав Михайлов: Вратарят и капитан.


Йордан Лечков: Автор на победния гол срещу Германия.


Емил Костадинов: Крило, ключов играч.


Красимир Балъков: Полузащитник.


Наско Сираков: Нападател. 


През 2024 г. беше създадена Фондация „Национали 94“ в подкрепа на играчите от този паметен състав.


 

Снимка:Булфото

Беше разпространен текст на една иранска нота във връзка с тема, която нееднократно беше засягана в официален и в общонационален порядък. Американските самолети на летището в София са част от учение на НАТО. Това е обяснено на Иран, каза на брифинг заместник-министърът на външните работи Марин Райков. 


„Няма основания това да поражда опасения за българските граждани, а отношенията ни с Техеран остават нормални и дипломатически ненакърнени. Комуникацията тече по естествен начин, няма снижаване на нивото. На Иран е обяснено, че България не участва във военни действия и не планира да бъде въвлечена в такива, а Народното събрание не е взимало решение за участие в конфликти в региона. С други думи, нотата на Иран не трябва да се разглежда като повод за тревога или за излишни страхове сред населението“, увери Райков, цитиран от Нова телевизия.


По думите му в София не се зареждат бойни самолети, които участват в конфликта в Близкия изток. „НАТО също не е във война в момента. Държа да подчертая, че над България не летят бойни самолети. Тази нота не трябва в никакъв случай да бъде разглеждана като повод за по-високи нива на притеснения“, добави той.


Разясненията са породени от твърдение на „Има такъв народ“ за получена, но неразпространена от правителството дипломатическа нота от страна на Иран. В нея се изразява протест срещу разполагането на американски транспортни самолети на летището в София.По-рано депутатът Станислав Балабанов показа фотокопие на въпросната нота от Външното министерство на Иран, изпратена на 18 март. В нея се посочва, че американски военни самолети, кацнали в София под претекст за участие в учения, всъщност зареждат самолети, участващи в бойни действия срещу Иран. „Техеран уважително ни предупреждава, че ако това продължи, ще защити националния си суверенитет, а България е пряко застрашена“, заяви Балабанов.

Източник:petel.bg



Свидетели и социални служби описват тревожна картина на средата, в която са живели децата, и обстоятелствата, довели до инцидента.

Една от първите, реагирали на ситуацията, е съседката Ива Цветанова, която подава сигнал на телефон 112. Тя разказва, че преживяното е било изключително стресиращо.

„Цяла нощ не съм спала. Това беше истински ужас. Първо видях детето, после потърсих помощ. Когато забелязах полицейската кола, започнах да снимам на живо, за да се реагира още по-бързо, защото ставаше въпрос за човешки живот“, споделя тя.


По думите й остава неясно как детето се е озовало извън парапета. Според нея е малко вероятно то само да е преминало през металните пръчки на терасата, като допуска, че може да е било оставено навън като наказание – версия, която тепърва ще бъде проверяване от разследващите органи.


Тревожни условия в дома


От Дирекция „Социално подпомагане“ – Ямбол също потвърждават, че средата, в която са живели децата, е била рискова.


„Условията в жилището бяха неблагоприятни – мръсно и неподходящо за отглеждане на деца. Липсваше безопасна среда“, заяви Росица Александрова, началник на отдел в дирекцията.


След инцидента двете деца са спешно изведени от дома и настанени в приемни семейства. Поради липса на възможност да бъдат настанени заедно веднага, те временно са разделени, като се търси вариант да бъдат събрани на едно място.


Какво следва


По случая е задействан т.нар. координационен механизъм за деца в риск, в който участват:Община Ямбол,полиция,прокуратура и социалните служби.Целта е да се събере цялата информация и да се вземат решения за бъдещето на децата.


Социалните работници уточняват, че към момента все още не е проведен разговор с майката и няма потвърдена информация относно състоянието и или евентуални зависимости.


Случаят поставя сериозни въпроси за:


Родителския контрол и грижа,условията, в които са отглеждани децата и възможна небрежност или по-тежко нарушение.


Разследването продължава, като институциите трябва да установят как точно се е стигнало до опасната ситуация и кой носи отговорност за живота на децата.


Инцидентът предизвика силен обществен отзвук и отново постави темата за защитата на децата в риск в центъра на вниманието.


Източник:www.zajenata.bg




Ивайло Калушев е бил погребан днес в тесен приятелски кръг. Официално датата за церемонията, обявена от майката на покойния лама – Стела Майсторова, беше 22 март – неделя. Явно от съображения за сигурност и за да се избегне медийно внимание, тя е била сменена тайно.


По информация на Lupa.bg покойният е положен в гроба на баща си – Георги Калушев.


На церемонията, която е била по християнски в разрез с религията на Калушев, е присъствал поетът Румен Леонидов. Ето неговите прощални думи за Ивайло:



ПОГРЕБАХМЕ ИВО КАЛУШЕВ


Скъпи Иво, днес сме се събрали около твоето име, но не да ти кажем Сбогом, а Довиждане, не да ти кажем Бог да те прости, а да ти кажем Здравей, да кажем Здравей на твоя извисен Дух и същина, да прошепнем Здравей на твоята безсмъртна Душа, която е тук някъде около нас и ни наблюдава с разбиране и съпричастие…

Ти тук не си сам, ти си заедно с Ивей, с Пламен, с Дечо, с Ники и Сашо… Вие сте били, бяхте и ще бъдете завинаги заедно във Висшето съзнание на Светлината, в която се събират всички просветени човешки души. За мнозина от нас имената ви ще останат задълго като дълбоки кървави разрези върху лицето на днешното общество, и няма лесно и бързо да зараснат, нито белезите от тях скоро ще бъдат забравени.


Макар че Националното ни самосъзнание отдавна е поробено от Силите на Мрака, народът ни свикна да живее в духовен Мрак, да диша не чист въздух, а тъмнина и чернота, свикна да бъде примитиви да ненавижда различното, необяснимото, другостта. Това общество е загърбило звездната карта над себе си, забило е поглед в земята, и гази в себе уличната кал, от която си мисли, че е създадено.

Както казва дякон Лъвский, незаконното дете на Свободата, вие, днешните българи свикнахте да криете гузната си съвест зад моите портрети, ковете ги по стените на кабинетите си, и се кълнете, че никога няма да ме забравите, но докато търсите моя предател,вие отдавна забравихте моето дело, и го предадохте като го оставихте недовършено…


Вие свикнахте да живеете в Мрак, да бъдете част от вашия вътрешен Мрак, и затова в днешната ни национална леха виреят само бурени и плевели, също рожби на Мрака. И ако случайно между тях изникне някое цветно цвете, някое различно лютиче, вие веднага го убивате в мрачната си сенчеста прегръдка, защото не прилича на вас.

Скъпи на болката ми Иво, Ивей, Пламене, Дечо, Ники и Сашо!


УНИКАЛНО ФОТО: Пресният гроб на Ивайло Калушев


Вие знаехте и знаете, че смърт няма – тя не е нищо повече от една планетарна съблекалня, където, много рано или много късно всеки от нас съблича горната си дреха от плът, жили, кости и кръв и голите ни души поемат по обратния път към Светлината, откъдето са дошли. Там те дават отчет за земните си дела, за личните си мисии, постъпки, вдъхновения и престъпления. Там просветените като вас продължават своето духовно израстване и усъвършенстване, защото просветлението като явление няма таван, то не е един единствен връх, който може завинаги да изкачен и покорен.


Този Небесен Еверест има различни ИМЕНА и различните ясновиждащи нации се изкачват към Него по различни стръмни и опасни за неподготвените люде маршрути. Особено непристъпен е този Вселенски връх за масата людоеди живеещи и сега между земляните, недостъпен е и за милионите озверели човекоподобия, за онези нещастни съществат, чиято душа е изчегъртана от нейното Лоно, от Началото на всички Начала. Като вашите преки извършители и техните поръчители.


За тях няма да има втори живот. Те още на знаят това, но ще го узнаят, когато ще бъде късно.


Сега те и техните медийни съучастници ни се присмиват със злоботворната си, изгнила още в зародиш същина, но утре ще молят за милост с кървава сълзи. И векове на ред ще зъзнат в самота в космическата пустош.


Днес за безпросветната тълпа тяхното престъпно злодеяние изглежда ненакърнимо, мнозина вярват, че високопоставените повелители на убийствата са абсолютно недосегаеми, ала съдбата не винаги оставя въздаянието си за утре. И не винаги тайните на Мрака остават приживе неосветени. Ние няма да си оставим правото на възмездие единствено с ръцете на Бъдещето. Ние, макар и все още да сме малцинство, не сме трето качество като мнозинството в тази държава. Ние сме първо качество граждани и искаме първокачествено следствие, първокачествена прокуратура и екстра качествено правосъдие!


Скъпи Иво, ти и твоите момчета, ни завещавате огромна духовна енергия, огромни количества духовна материя, за което свидетелства реакциите на хилядите български жени, които боледуват и съпреживяват скръбта от загубата заедно с вашите майки. За мен това е свидетелство Свише, че господарите на Мрака не са ослепили съзнанието на всички наши сънародници, че Свещената вродена интуиция на по-голямата част от българките е все още дишаща, все така древна и разярена.


Румен Леонидов се оказа близък приятел на ламата


В бездуховното ни време вие ни завещавате и част от своята духовна храна, която ни предстои да преосмислим поотделно и заедно.Но ще ни е адски трудно – в нашата нисша цивилизация ние, и аз включително, все още делим света на „добро“ и „зло“, не можем да възприемем, че е възможно човек да утолява глада на духа си с всичко, което реалността ни поднася — болка, радост, объркване и яснота. .


Но за нас е ясно, че вие не сте самоубийци. Самоубийци са вашите джелати, те са кармични убийци на себе си и на своите родени и неродени деца.


За това не ви казваме Сбогом, защото и смъртта не може да ни раздели. Оставаме завинаги заедно. От името на всички присъстващи и отсъстващи, аз ви казвам: Довиждане ,братлета! Да са живи и здрави чистите ви души, все така неугасими, осветени и просветлени и чието вечно безсмъртие предстои.

Бъдете! Бъдете!  Бъдете!Обичаме ви! Поклон пред паметта ви!


 


След години на скитане и просене по улиците на Лондон, две от емблематичните тризначки от "Биг Брадър“ – Вяра и Надежда, бяха прибрани в България. Акцията по прибирането им е организирана с помощта на българското посолство.


Сигналът за тежкото състояние на сестрите е подаден от журналистката Десислава Димитрова, която живее на Острова. Тя е потърсила съдействие от дипломатическата ни мисия, след като поведението на Вяра и Надежда предизвика възмущение сред стотици британци и туристи.


Те бяха заснети, а видеата пуснати в социалните мрежи, как двете сестри крещят под прозорците на абатството по време на официалната служба за Деня на Британската общност.


Очевидци описват състоянието им като "уязвимо“ и "меко казано притеснително“. След гражданския сигнал служителите на посолството са реагирали светкавично.


"Искам да изразя искреното си уважение към човечността на служителите в Посолството на България в Лондон! Те ми отговориха, че Вяра и Надежда вече са в България с билети, купени лично от дипломатите ни“, коментира Димитрова, цитира "Телеграф".


Plovdiv24.bg припомня, че сестрата на Надежда и Вяра - Любов Станчева също живее в Англия, но поддържа добър стандарт на живот. Лав Станчева, както самата тя се преименува, се радва на просторно и уютно жилище в престижен лондонски квартал, където отглежда дъщеричката си заедно с половинката си.

Източник:Plovdiv24.bg


 


55-годишният мъж бе открит в локва кръв в дома си от съпругата си, извършителят е арестуван.


Мъж, опитал да присвои 1 милион долара в криптовалути, бе задържан за убийството на свой познат. Престъплението стана на 11 март в село Богдания, община Елин Пелин.


След разследване от страна на МВР и Софийската окръжна прокуратура, извършителят – 49-годишен мъж – е задържан.


Според разследването, след спор между двамата, нападателят загубил контрол и убил своя познат. Той също така е опитал да открадне 1 милион долара в криптовалути, но сумата е била блокирана.

Задържането е извършено при специализирана акция снощи, уточнява "24 часа".


Очакват се допълнителни подробности на по-късен етап./БЛИЦ/



Тежък инцидент е станал в зимен курорт в централна Швейцария, след като кабина на ски лифт се е откъснала от въжето и е паднала по стръмен заснежен склон в района на Енгелберг, съобщават световни медии.


По предварителни данни причината за инцидента вероятно е силният вятър, който в момента на произшествието е достигал скорост до 84 км/ч.


Властите съобщават за поне една жертва, но към момента няма официална информация за точния брой на пострадалите. Не се изключва възможността в кабината да е имало пътници при падането и.


На място са изпратени спасителни екипи, включително хеликоптер, тъй като теренът е труднодостъпен. Операцията по издирване и спасяване е затруднена заради неблагоприятните метеорологични условия.


Движението на лифта е било незабавно спряно, а между 100 и 200 души, намирали се по трасето, са били евакуирани от около 40 кабини. Всяка от тях е с капацитет до осем души. 


Причините за случилото се се изясняват.

Източник:труд



През 1961 г. даде живот на „Педя човек – лакът брада“ от телевизионната рубрика „Лека нощ, деца“ на БНТ

Голямата актриса Слава Рачева е починала. Тъжната вест дойде от Столичния куклен театър.


„С огромна тъга ви споделяме, че днес ни напусна голямата актриса Слава Рачева.  

Оставила ярка следа в българското куклено изкуство, за нас е чест, че Столичен куклен театър е голяма част от творческия й път и успехи! Слава Рачева е вдъхновение и пример за поколения кукленици и почитатели на кукления театър! Гордеем се, че имахме възможността да работим и творим с нея!“, обявиха с прискърбие от театъра.


Слава Рачева е родена в град София на 23 април 1938 г. и от 1955 г., едва на 17 години става актриса в тогавашния Народен куклен театър в София, днес Столичен куклен театър. Завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ при професор Кръстьо Мирски и Моис Бениеш.


Има внушителна кариера, с множество знаменити роли, близо 60 от които са на сцената на Столичен куклен театър. Сред най-заничимите и оставили траен отпечатък в съзнанието на поколения зрители са: Макс от „Макс и Мориц“, Бабата в „Рибарят и златната рибка“, Мечо Пух от едноименния спектакъл на СКТ, Зайчето Петърчо в „Заешко училище“, Малкият принц в „Екзюпери – малкият приц“, Малкият Мук в едноименното представление, Лиско в „Динди“ и много други.


Участва в различни радио-пиеси и предавания в Националното радио. През 1961 г. дава живот на „Педя човек – лакът брада“ от телевизионната рубрика „Лека нощ, деца“ на БНТ. Емблематичният герой на Слава Рачева радва от телевизионния ефир поколения деца в продължение на близо 50 години. А през 1984 г. умалено копие на куклата полита в Космоса с втория български космонавт Александър Александров.




Слава Рачева озвучава и дублира игрални и анимационни филми за деца, записва приказки на грамофонни плочи.


Носител е на множество национални и международни награди, удостоена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ с огърлие „за особено значимите ? заслуги за развитието на културата и изкуството“. Удостоена е и с най-високата награда на Министерството на културата – „Златен век“ – огърлие, за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и националната идентичност.


„С огромна обич и респект! Дълбок поклон!“, написаха от екипа на Столичен куклен театър.



Убиецът е стрелял или от упор през стъклото на аудито му, или в непосредствена близост от отсрещния тротоар на ул. „Поп Георги“


Застреляният в центъра на Бургас е поморийският бизнесмен Христо Бургазлиев – собственик на чейндж бюро.


Застреляният току-що в тъмно сивото Ауди е поморийският бизнесмен Христо Бургазлиев, собственик на едно от оборотните чейндж бюра на ул. „Св.св. Кирил и Методий“ в Бургас, узна Флагман.бг.


Наш репортер, който е на мястото видя току-що, че чейндж бюрото му е заключено, а външната ролетна щора е спусната, макар, че електронното табло е включено. Това означава, че се е наложило внезапно да напусне обекта, който се води на „ФАИН-2003“ ООД.


Виждат се ясно на светещото табло курсовете – купува, продава.Бургазлиев е популярен с това, че е баща на европейската шампионка по спортни танци Христиана Бургазлиева, разполага с недвижими имоти на територията на Поморие, не е известно да има финансови проблеми.


Нещо повече -  хората от бранша твърдят, че през последната половин година е направил достатъчно добра печалба от преминаването ни в евро.


Бургазлиев бе застрелян брутално, почти от упор в луксозната си лимузина Ауди, докато се спуска по ул. „Поп Георги“ в посока своя търговски обект, отстоящ на около 400 метра от мястото на покушението.


Тясната улица „Поп Георги“ излиза на малко площадче, където се кръстосва с улица „Св.св. Кирил и Методий“ и ул. „Трайко Китанчев“.


Бил е в автомобила си, който или току-що е паркиран от него, или се е качвал в него, за да поттегли.


Колата е спряна наполовина в синя зона и наполовина върху забранителните жълти ленти - на самото кръстовище на трите улици - пред фризьорския салон.


Стрелецът или е стрелял от два метра, стоейки на тротоара отсреща, или е минал в непосредствена близост до него, пускайки един куршум в главата му директно през стъклото.Няма ъгъл на процепа върху стъклото, показващ, че е стреляно отвисоко, още повече, че отсрещните сгради са разположени неподходящо за подобна стрелба.

Източник:flagman.bg


 Инцидентът стана около 15:15 часа в оживената част между улиците "Св.св. Кирил и Методий" и "Поп Георги"



Труп с огнестрелна рана е открит в лек автомобил на ул. "Поп Георги" в центъра на Бургас, предава репортер на Флагман.бг от мястото на инцидента.


"В 15:15 часа излизах от вкъщи в посока пл. "Св.св. Кирил и Методий", чух зад гърба си пукот като от пиратка. Обърнах, но не видях нищо извънредно и продължих по пътя. Само след 7-8 минути се върнах обратно на адреса, на който живея на ул. "Поп Георги" като забелязах, че магазинерката от магазина за перилни препарати силно разстроена пред обекта и я попитах какво става. Тя каза: "Ами не виждате ли в това Ауди, че имаме мъртъв мъж - застреляха го", каза първият свидетел пред Флагман.бг.


Действително в сиво Ауди - с бургаска регистрация, спряло върху забранителните жълти знаци между магазина за перилни препарати и фризьорски салон има мъж на шофьорската седалка, чията глава е отметната надясно, на стъклото откъм шофьора се вижда дупка.

Вижте още:Ексбарета екзекутира Голямата Рижа. Оправдават го, но след 6 години намира мъртъв сина си


 


Липсват дори минимални санитарно-хигиенни условия и сигурност, става ясно от информацията


Сигнал за дете, живеещо при изключително тежки условия на открито, предизвика бурни реакции в социалните мрежи. Според публикация на жителка на Пловдив майка и малко момиче на около 7-8 години са се подслонили под тераса на жилищен блок, пише "Марица".


По думите ѝ те се намират в задната част на блок 127 - в задната част, разположена зад Поликлиниката.


Жената разказва, че майката и детето са устроили временно „жилище“ в ниша под тераса на първия етаж на сградата.


"Тази сутрин преминавах оттам и видях само малкото момиче. Детето беше върху бетонните плочи, оградено единствено от няколко парчета бял кашон. Беше изложено на влага, студ и атмосферни влияния", описва свидетелката.


И разказва, че е попитала момичето какво прави там, а то ѝ отговорило, че няма къде да живеят и спят там заедно с майка си, която по това време отсъствала.


По думите на пловдивчанката условията са крайно неподходящи – липсват минимални санитарно-хигиенни условия и сигурност.


Жената призовава институциите да реагират незабавно – да бъде извършена проверка от социални служби и от МВР, да се установи самоличността на майката и детето и да им бъде осигурен подслон.


Според нея е необходимо семейството да бъде настанено в център за временно настаняване или кризисен център за майки с деца, както и да бъде направена оценка на риска за детето съгласно Закона за закрила на детето.


"Вярвам, че като общество и институции не можем да допуснем едно дете да расте под бетонна тераса в европейски град през 2026 година", пише още тя.


Към момента няма официална информация дали сигналът вече е проверен от компетентните служби.


 


Той се бореше с онкологично заболяване 


Една от големите ни футболни легенди - Георги Велинов-Джони, е починал, съобщи току-що в социалните мрежи тарторът на агитката на ЦСКА Иван Велчев.


Бившият вратар в последните дни се бореше за живот във Военномедицинската академия. Преди няколко години той бе диагностициран с коварн онкологично заболяване, подложи се на операция в Турция. Трансплантираха му черен дроб, но заболяването му се оказа изключително рядко и лечението даде кратковременен резултат, но не и траен.


Велинов е шесткратен първенец на България, четирикратен носител на Купата на страната, а през 1981 година бе обявен за най-добър футболист на България. Той бе част от великия отбор на ЦСКА достигнал до полуфинала за КЕШ през 1982 година.


Той е роден на 5 октомври 1957 година, играл е за Черно море, ЦСКА в два периода - 1978-1987 и 1991 до 1993 година. Има над 330 мача с червения екип, дългогодишен титулярен страж на националния отбор.


За само два месеца време ЦСКА се прости с две от най-големите си легенди – Велинов и Димитър Пенев, починал на 3 януари.

Източник:Флагман


 


През лятото на 2025 г. двамата се скараха за дребна сума пари по време на пиянски запой


Пратиха в ареста 21-годишния Неделчо Маринов от Камено, обвинен в убийството на приятеля му Стоян Димитров, познат сред местните като Тольо. Месеци наред Маринов се укриваше в Гърция и всячески избягваше да бъде заловен от властите. Миналата седмица обаче полицейските служители на ОДМВР-Бургас са успели да засекат телефона му, като по информация на Флагман.бг изпратена негова снимка от мобилното му устройство е била разковничето на случая. 


На 17 февруари т.г. той е бил привлечен към наказателна отговорност. А днес Апелативният съд в Бургас потвърди мярката му за неотклонение "задържане под стража". 


Припомняме, че тялото на жертвата - Тольо бе намерено силно разложено в къщата му на ул. "Добри Чинтулов" в Камено през лятото на 2025 г. 36-годишният мъж бе починал преди дни, а острата непоносима миризма, която се е носела от дома му тогава, накарала съседите да подадат сигнал в полицията. Първоначалната версия бе, че Стоян е починал от естествена смърт, тъй като аутопсията категорично доказа, че не се касае за убийство.


Благодарение на отличните действия на полицейските служители, работили по случая в тясно взаимодействие с наблюдаващия прокурор обаче случаят бе разнищен - Тольо е бил удушен. Той е живеел сам в двуетажната къща. Малко преди трагичния инцидент се върнал от Германия, където бил на гурбет повече от 10 години. Там изкарал пари, с които искал да ремонтира дома си. Купил си и агне, което бе намерено до тялото.


Тольо и Неделчо се събрали да се почерпят. Купонът им обаче се превърнал в скандал заради дребна сума пари, която единият дължал на другия. Тогава Неделчо минал зад гърба на авера си и започнал да го души. Така с голи ръце успял да спре дишането му. Захвърлил го на земята и изчезнал, докато няколко дни по-късно безжизненото тяло не е намерено от полицаите. 


Ако бъде признат за виновен го грози затвор от 10 до 20 години. 

Източник:flagman.bg



Приятелите на Ивайло Калушев (на снимката) били твърдо против начина му на живот – да води постоянно непълнолетни момчета във вила „Петрохан“, заради това ги разследвала ДАНС


Разследващи извършват оглед на мястото, където бе намерен кемперът с трите тела – под връх Околчица, след това се очаква брифинг


Планинарят Ивайло Калушев  е убил тримата си приятели Ивайло Иванов, Пламен Статев и Дечо Василев в хижа „Петрохан“ в първите часове на 2 февруари, след което се е укривал няколко дни на различни локации в България.



Най-накрая самоубил, като преди това е екзекутирал 15-годишния Алекс и 22-годишния Николай в кемпера. Това е основната версия, по която работят разследващите.


В последния час днес – след като стана ясно, че телата на Калушев, Алекс и Николай са открити под връх Околчица край Враца в рамките на няколко минути националните телевизии и анализатори публикуваха работната хипотеза, която вероятно им е била подсказана директно от МВР.


Всъщност, още в петък в-к. „Уикенд“ публикува идентична версия с много повече детайли – че Ивайло Калушев в първите часове на 2 февруари е ликвидирал със заглушител един след друг приятелите си, след това е разположил ритуално телата им им отвън и запалил вилата. Те били убити в съня си от Калушев, защото имали сериозни спорове за начина му на живот.


И Ивайло Иванов, и Петър Статев и Дечо Василев били хомосексуалисти, но били твърдо против практиката му да мъкне във вилата непълнолетни момченца, твърди вестникът.


Заради това те били разследвани от ДАНС, нещо, което силно ги е притеснило, защото дейността им изобщо не била законна. Подозира се, че са замесени в наркотрафик и каналджийство, тъй като стратегически са заели две ключови позиции – на входа на страната,  в странджанското село Българи, както и на изхода – хижа „Петрохан“. И двата имота се намират на 10-ина километра от границата и съвсем неслучайно са подбрани заради стратегическото си местоположение.


Таблоидът Уикенд разбулва и друга мистерия, която бе необяснима – какво правят ДАНС на мястото на убийството в „Петрохан“. Според тях спецагентите са отишли първи там, защото са имали данни, че в хижата са складирани множество боеприпаси. Направили двучасов оглед, бомби не открили, но намерили пистолети, карабини, механични арбалети и муниции. 


Че става въпрос за убийство, а след това и самоубийство, смята и разследващият журналист Слави Ангелов. Преди минути той написа във фейсбук следното: „Доволен съм, че в последната седмица отказах на поне 15 покани от телевизии и радиа да коментирам разстрела в Петрохан. Въпреки че още в първия момент бях убеден, че Ивайло Калушев е застрелял хората в хижата и ще бъде намерен мъртъв с другите двама младежи. Имаше предостатъчно факти в полза на тази хипотеза. Един съдебен психиатър от Плевен обясни всичко просто и ясно на 4-ия ден от инцидента. Но, версията му не бе атрактивна за публиката. Такава истерия и възбуда не помня, а съм криминален репортер от 31 години. Много хора си мислят, че в България всички разбират от футбол. Голяма грешка! Всички са топ криминалисти. И топ профайлъри. Вижте версиите им – от Таки, през дървената мафия, трафик на хора и наркотици, мексикански картели, сръбски мафиоти до таен канал на ДАНС и какво ли още не“.


Сайтът на Тина Ивайлова – Glasnews.bg също застъпва версията, че Ивайло Калушев и двете момчета са се самоубили.


Любопитна подробност е, че до 1 часа след полунощ на 8 февруари инстаграм профилът на един от издирваните – 22-годишният Николай Златев е бил активен, а след това е деактивиран. 


Официална информация все още няма. Очаква се огледът на мястото, където са намерени тримата да приключи по-късно днес, след което ще се даде брифинг.


Източник: Флагман



23-годишните Явор Проданов и Христо Янашков, които ограбиха около 460 000 лева от инкасо автомобил край гарата в Ихтиман, си оставили телефоните вкъщи преди удара, за да не бъдат засечени по мобилните клетки. 


Това, както и фактът, че предварително са проучили маршрута на бронирания автомобил и са си осигурили дегизировка на строителни работници, показва, че са планирали удара съвсем внимателно и стореното от тях съвсем не е било игра, продиктувана от младежки порив, коментираха пред „Телеграф“ разследващи случая. 


Удар 

Грабежът бе извършен на 16 януари следобед в района на жп гарата в Ихтиман. Тогава двамата студенти, дегизирани като строителни работници -  с каски, светлоотразителни жилетки, очила и маски, спрели инкасо автомобила на известна охранителна фирма. Насочили оръжие срещу служителите на фирмата и ги накарали да легнат на земята.


Единият нападател, който по-късно ще се окаже Явор, крещял на английски „Не мърдай“ и „Легни“ на колегите си. Вързали служителите със свински опашки и отключили бронирания автомобил.


По-късно ще стане ясно, че Явор като служител на въпросната фирма е знаел комбинацията от кодовете, с които да отвори и да вземе парите. Извадили няколко касети и прибрали пачките в два сака. Взели и оръжието на охранителите, което захвърлили в тревата. 


План 

След това хукнали да бягат през полето, нарамили двата сака с парите. Целта била да стигнат автомобила, с който евентуално да се оттеглят. Той бил паркиран на няколко километра от мястото на удара. Така било планирано, тъй като колата била лична и искали да избегнат камерите на АПИ, за да не стигнат ченгетата до извършителите. Не пресметнали обаче, че докато бягат, единият охранител ще съумее да повика помощ.


Сигналът към тел. 112 бил подаден от телефон на жена, която се озовала в района. Когато на ченгетата било съобщено в каква посока са се отправили грабителите, те просто направили заградително мероприятие и ги чакали от другата страна на полето. Били закопчани за нула време заедно с парите. 


Обвинение 

Софийската окръжна прокуратура ги обвини във въоръжен грабеж, като обвинението предвижда включително доживотен затвор. Пръв пред разследващите обяснения дава Христо, който си казва всичко. Дори участва в следствен експеримент. В съда се оказва, че двамата са студенти.Явор учи редовно в Международното бизнес училище, а пък Христо бил студент по „Бизнес логистика“ в Икономическия. Той също работел като охранител преди, а сега си имал собствена фирма. И двамата обвиняеми са от Русе, но живеят и учат в София.


Досега нямат никакви криминални регистрации и се водят от добри семейства. В съда става ясно още, че двамата са приятели още от детската градина. Пред магистратите отронват само по едно „Съжалявам“ и настояват за по-леки мерки за неотклонение като „домашен арест“ или „парична гаранция“.Защитата и на двамата твърди, че въоръжен грабеж на практика няма, защото оръжията били играчки. Твърденият автомат всъщност стрелял с топчета. 


Контра 

Прокуратурата веднага контрира, като се позовава на свидетелски показания. Първо един от пострадалите охранители казва, че е разпознал „Глог 17“, а пък част от полицаите, които са ги преследвали, разпознали, че оръжието е бойно. Споменава се и автомат „Калашников“.


Предстои да бъде назначена експертиза, за да се види дали оръжията са истински. В обясненията си Янашков твърди, че не са. Съдът обаче прие казаното от него като защитна версия. Според магистратите има достатъчно данни за участието на двамата в грабежа. Освен това може да се укрият или да извършат престъпление.


Въпреки чистото съдебно минало и крехката възраст - деянието, което планирали предварително, се откроява с изключителна дързост и е обществено опасно. Така Окръжният съд ги остави на топло.


Определението обаче не е окончателно и идната седмица може да се атакува пред Софийския апелативен съд. 


Източник:БЛИЦ


 


Писателят нямаше парно в дома си, преди десетина дни погребал баща си.


Буквално часове след смъртта на ексцентричния писател Калин Терзийски зловещият слух, че сам е сложил край на живота си, плъзна сред културните среди. За никого не е тайна, че в последните години иначе талантливият и добре продаван автор живееше трудно, а самият той го наричаше "нечовешка мизерия", пише Лупа.бг.


Нещо повече - близки до автора на "Алкохол" твърдят, че понякога той не е имал средства да плаща битовите си сметки и тази зима в дома му в Банкя температурата не се е качвала над 10 градуса. Даже в по-топлите дни Кайо излизал навън да се сгрее на слънцето и да дремне на близките пейки.


Поне от петилетка Калин съвсем му беше отпуснал края и всеки ден на писателя започваше и завършваше с алкохол. Години наред той пазеше пълно въздържание, но пак се върна към пиенето през 2024-а. Съвсем умишлено той не е искал помощ от никого. "Терзиев искаше да умре красиво като истински творец”, е мнението на познати на писателя.



"Преди време сподели, че е в затруднение. Предложих му помощ. Отвърна ми: $Благодаря ти, но Калин никога не взема, само дава", написа в социалние мрежи Иво Христов.


Калин умишлено търсеше край като Хемингуей или Фицджералд, или поне Висоцки, които също са били демонстративни алкохолици, смятат приятелите му.


Заради чепатия си нрав, Кайо имаше проблеми с издателите си, които не желаеха да публикуват книгите му. Той редовно влизаше в спорове за пари и с медиите, за които пише.  


В последните години всъщност Калин Терзийски се издъраше чрез картините си, които продаваше за по някоя стотачка на познати и колекционери. Някои от тях признават, че умишлено не са си купували творбите му, защото знаели, че писателя веднага ще ги превърне в бутилка водка.


Мнозина се опасяват, че Калин просто е замръзнал у дома си след поредния зверски запой. Някои допускат, че е получил инсулт. Други пък твърдят, че той директно е сложил край на живота си. Още повече че само преди десетина дни починал баща му, което силно го травмирало.


Ето и едно зловещо послание от покойния Кайо от миналата година. Като епитафия:


"Приятели мили

Смятах да направя изложба

На осми януари

Но тъй като вероятно умирам

Бих предпочел да разпродам на какви да е цени

Трийсетте си картини

За да не стоят сами в ледения ми дом в Банкя


 Почина Мария Кертикова – Мичона, легенда на Българската национална телевизия

На 82-годишна възраст ни напусна Мария Кертикова – Мичона, една от дългогодишните и знакови фигури в историята на Българската национална телевизия (БНТ), съобщи медията.


С творчески път, обхващащ няколко десетилетия, Мичона оставя ярка следа в развитието на българската телевизионна журналистика. Режисьор по професия и призвание, тя беше неизменна част от отдел „Информация“, както и от екипите на едни от най-обичаните и значими предавания в телевизионния ефир.


Сред тях се открояват емблематичните формати:


„Всяка неделя“ – предаване, превърнало се в институция и трибуна за откровени разговори с най-значимите личности на своето време.


„Събота – късен следобед“ – предаване, оставило отпечатък в културния живот на страната.

„Добро утро“ – една от първите и най-устойчиви сутрешни програми в българския ефир.


През годините Мария Кертикова е работила по десетки телевизионни продукции, обединявайки професионализъм с човечност, отдаденост и уважение към зрителя.

Колегите ѝ я запомнят като интелигентна, скромна и изключително отдадена на работата си.


Смъртта ѝ е загуба не само за нейните близки и колеги, но и за българската културна и медийна общност.


Поклон пред паметта ѝ.




Почина легендарният Димитър Пенев! Най-великият треньор на България издъхнал днес преди обяд.


На 12 юли Стратега от Мировяне навърши 80 години.


От bgspomen изказва дълбоки съболезнования на близките и приятелите на непрежалимия Димитър Пенев.


Димитър Пенев


Димитър Душков Пенев, по прякор Пената, е роден на 12 юли 1945 г. Той е една от най-значимите фигури в историята на българския футбол.


Пената е клубна легенда на ЦСКА София, играл е също и в Локомотив София.


Има общо 364 мача и 25 гола в А група.


По време на 15-годишната си състезателна кариера печели 13 трофея. Два пъти е обявяван за Футболист № 1 на България.


С националния отбор участва на три световни първенства. Като помощник-треньор и старши треньор на ЦСКА печели общо 12 трофея.


Той е селекционерът, който извежда България до бронзовите медали на световното първенство в САЩ’94. Обявен е за треньор №1 на ХХ век на България.


НАЙ-ЧЕТЕНИ👇

ПОСЕТИТЕЛИ ГЕДАТ👇

АРХИВ НА САЙТА

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

КОНТАКТИ: