На 19 април 1986 година отборът на “Берое” Стара Загора става Републикански шампион по футбол. На този ден на препълнения стадион под Аязмото са връчени купата и златните медали на футболистите на “Берое”. Клубът е основан през 1916 година. Месец октомври същата година старозагорската футболна чета към новоучредения спортен клуб “Берое” се обособява като самостоятелен спортен колектив със същото име. През 1971-1972 година представителният мъжки отбор на “Берое” заема трето място в “А” РФГ. 1974 година достига до четвъртфиналите в турнира на УЕФА. С най-много мачове за клуба в “А” футболна група е Евгени Янчовски – 341 мача, а с най-много голове Петко Петков – 144 гола. 1985-1986 година – “Берое” е републикански първенец по футбол в 60-тото юбилейно първенство на страната. Решителният мач е срещу отбора на “Славия” на 12 април 1986 година. Срещата се играе на стадион “Берое” пред близо 40 хиляди зрители и завършва с победа на домакините – 1:0. Победният гол отбелязва В. Драголов в 7-та минута. Старши треньор на отбора е Евгени Янчовски.